Şizofreni Türleri Nelerdir

0 Yorum1.802 views İzlenme9 Haziran 2015

Şizofreni ; temel anlamı ile kişilik bölünmesi anlamına gelmektedir. Şizofren olan insanlar,bilinenin aksine çevredekileri insanlara zarar vermezler. Sadece  var olan kişiliklerine ek olarak, farklı bir kişiliğe sahiptirler. Bu aşamada eğer kişiye yeterince dikkatli bir biçimde hareket edilirse herhangi bir sorun meydana gelmeden ,var olan sorunlarını yenmesi daha kolay olur.

ŞİZOFRENi TÜRLERİ NELERDİR?

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Bütün hastalıklarda olduğu gibi şizofren hastalığının da türleri vardır.Şizofrenliğin türleri 5 ana konuda ele alınabilir.

 Paranoid Şizofreni:

Bu tür hastalar başkaları tarafından zulüm gördüklerini, birileri tarafından cezalandırıldıkları gibi inançlara sahiptirler.Tüm bunların aksine düşünceleri, konuşmaları ve duyguları oldukça normaldir. Bunun yanında filozofik veya cinsel uğraşlar gösterebilirler. Hastalığı kabul etmeyip  belirtileri örtbas etmeye çalışırlar.

Hebefrenik (Dezorganize) Şizofreni:

Hebefrenik türündeki hastaların konuşmaları karma karışık olup davranışları adeta ufak bir çocuğu andırır.

Katatonik Şizofreni:

Bu türün diğerlerinden farkı hastaların fiziksel tepkilerindedir.Hastalar çoğunlukla hareketsiz olup,etrafında olup bitenlere  tepki vermezler.Genellikle sert mizaçlı olurlar.Karşısında oturan bir insanın konuştuklarını tekrar edebilirler.Yeterince beslenmeme ,halsizlik ve kendilerini yaralama riskine oldukça sık karşılanmaktadır.

Ayrışmamış Şizofreni:

Açıklamış olduğumuz türlerin ortak özelliklerini taşıyan hastalar bu kısma dahildirler.

Kalıntı (Rezidüel) Şizofreni:

Hasta, artık biraz da olsa iyileşmiştir.Ama şizofrenliğin etkileri hala kendisinde vardır.

Yorum yapın