Şizofreni Nedir Belirtileri Nelerdir

0 Yorum1.715 views İzlenme10 Haziran 2015

ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Şizofreni hastalarında yetenek  ve kişilik değişliklerini içeren belirtiler  vardır. İşte bundan dolayı değişik zamanlarda farklı davranışlar sergileyebilirler. Hastalığın ilk zamanlarında bu belirtiler genellikle ani ve şiddetlidir.Şizofrenin belirtilerini üç grupta ele alabiliriz.Bunlar;pozitif belirtiler, dezorganize belirtiler ve negatif belirtilerdir.
Bipolar-Disorder-CRAZIEST-MENTAL-DISORDERS1

Pozitif belirtiler:
Burada kullandığımız pozitif kelimesi “iyi” manada değil,normal insanlarda görülmeyen belirtiler olarak kullanılır.
Bu belirtiler gerçeğe dayanmayan,dayansa bile vazgeçilmesi kabullenilmeyen garip inançlardır.Mesela;muhatabının düşüncelerini duyduğunu,kendini Tanrı veya iblis olduğuna inanabilir.Bu tarz belirtilere delüzyon belirtileri denilir.
Bir de halüsinasyon belirtileri vardır.Gerçekte olmayan nesneleri görmek,kokular almak veya bedeninde temas hissi gerçek olmayan duyguları algılarlar.Bunlar arasında en yaygın olanı korkutucu sesler duymaktır.Bu sesler, emir verici,taciz edici yahut da kişi hakkında yorum yapan sesler olabilir.

Dezorganize belirtiler:
Bu belirtiler hastanın net düşünme ve doğru karar verme yeteneğinin olmamasıdır.Çabucak bir düşünceden başka düşüncelere geçme,yavaş hareket etme,karar vermekten yoksun olma,bazı nesneleri unutmak ve ya kaybetmek bu belirtilere örnek teşkil ederler.

Negatif belirtiler:
Negatif sözcüğü hastaların normal davranışların noksanlığını ifade etmektedir.Bu belirtilerden bazıları şunlardır:
-Yapılan bir şakaya veya anlatılan bir fıkraya gülmek yerine ağlamak ve ya hüzünlenmek.
-Sosyal hayattan ve aileden uzaklaşmak.
-Moral ya da enerji eksikliği.
-Çok uzun bir süre oturduğu yerde hareketsiz kalması.
-Hijyen konusunda hassasiyet göstermemek.

Yorum yapın