Panik Atak Türleri

0 Yorum4.717 views İzlenme6 Şubat 2016

Panik atak; kaygı, endişe ve korku gibi duyguların yüksek seviyede yaşanmasıyla ortaya çıkan panik durumudur. Genellikle kriz olarakta adlandırılır. Bir duruma, nesneye veya herhangi bir sebeple korkuya neden olabilecek bir durumla karşılaşıldığında görülebilir. Sebep olmaksızın da ortaya çıkabilen panik atak durumu, kişinin kendini kaybetmeye kadar gidebilecek ciddi sorunlara yol açtığıruhsal bir hastalıktır. Panik atağı tetikleyen en önemli sebeplerden biri strestir. Panik atak, genellikle 10-30 dakika sürmektedir. Nadirende olsa 1 saate kadar devam edebilir.İlk 10 dakika içersinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar ve bir müdahale yapılmadan kendiliğinden kademeli olarak şiddeti hafifler.

panik_atak_nobetlerinin_belirtileri_neler_1

PANİK ATAK TÜRLERİ:

Panik atak türleri şunlardır:

Klasik panik: bu panik atak türünde kişide ilk olarak çarpıntı baş gösterir. Sırasıyla heyecan ortaya çıkar, göğüste sıkışma yaşanır, nefes alıp vermede zorlanma, bedensel titreme ve terleme, sol kolda ağrı ve uyuşma, hızla soluk alışverişi görülür. Tipik bir kalp krizi belirtileriyle benzerdir. Bu nedenle kişiler bir kap krizi geçireceklerini zannederler. Bu tür ataklar çoğunlukla yakınlarından kalp krizi geçirenlerde daha çok görülür.

Kognitif panik: Bu panik türü ise kişinin bilinç sistemine etki eder. Kişi bu panik esnasında kendisinin algılayamaz. Ruhunun bedeninden ayrıldığını hisseder (sadece his) aklını kaçıracağından, kontrolünü kaybedip zarar vereceğinden korkar.

Non kognitif panik: çok ağır bir atak türü değildir. Kişi bu türde sadece fenalık hissi geçirir. Göğüste bir baskı ve kalp çarpıntısı hisseder.

Nokturnal panik: Bu kişileri daha çok uyku esnasında yakalayan bir paniktir. Kişiler uykularından ani bir çarpıntı ve korku ile uyanırlar. Pencerenin açılıp temiz hava alınma isteği uyanır.

Gastro intestinal panik: adı üzerinde olduğu gibi gastro yani mide ve karın bölgesiyle alakalıdır. Burada fenalık hissi bu bölgede başlar ve yavaşça yukarıya göğüs bölümüne doğru çıkar. Bulantı, şişkinlik, gaz, ishal olabilir.

Korkusuz panik: Panik atağın korku ve panik taşımayan türüdür. Anksiyete görülmez bu nedenle bu tür hastalar nöroloji ve kardiyolojiye daha çok başvururlar. Yapılan tetkiklerde bir hastalığa rastlanılmaz.

 1.Beklenmedik Panik Ataklar:

Hiç bir neden yokken,birden bire ortaya çıkmasıyla oluşan nöbetlerdir. Beyine yanlış sinyaller iletilmesiyle (ölecekmiş gibi hissetmek,kontrolü kaybedeceğim hissi ,kalp krizi geçireceğim gibi hissetmek) gerçekleşir. Aslında bu belirtiler yoktur. Beyin bu sinyallere inanır ve belirtileri varmış gibi sayar.

       2.Duruma Bağlı Olan Panik Ataklar:

Beklenmedik bir durumla (korkulan bir olayla ya da bir nesneyle) karşılaşıldığında veya karşılaşacağı beklendisiyle ortaya çıkar. Kuşların kanatlarını çırpmasından korkmak , köpeklerden veya kedilerden korkmak örnek olarak gösterilebilir.

       3.Durumsal Yatkınlık Gösterilen Panik Ataklar:

Her zaman panik durumu oluşturmayabilir. Genellikle destekleyici bir etken vardır. Tetikleyici etkene bağlı olarak ortaya çıktığı gibi olmadığı durumlarda veya daha sonradan da ortaya çıkabilir. Araba kullanırken ya da  kullandıktan sonra panik atak geçirmek örnek olarak gösterilebilir.

PANİK ATAK YAŞAYAN KİŞİLERDE GÖRÜLEN BELİRTİLER

 • Gögüs ağrısı

 • Çarpıntı,kalbin çok hızlı atması

 • Terleme

 • Ağrı ve uyuşmalar

 • Boğulma ve nefes alamama hissi

 • Gaz oluşması ve geğirti

 • Titreme ve sarsılma

 • Üşüme ve ürperme

 • Baş dönmesi

 • Kontrolünü kaybedeceği hissi

 • Ölüm korkusu

Bu gibi durumların en az 4 ya da daha fazla durumun belirmesi halinde panik atak gerçekleşir. Peki panik atak kimler de görülür? Her yaşta ortaya çıkabilecek panik atak durumu en çok 20′li yaşlarda görülmektedir. Mükemmeliyetçi ve kontrolcü kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 1-3 arasında değişim göstermektedir. Kadınlarda görülme ihtimali ise erkeklere göre biraz daha fazladır.

Yorum yapın