Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Çeşitleri Nelerdir

0 Yorum3.410 views İzlenme13 Haziran 2015

Yapılan araştırmalarda kompulsif bozukluğunun toplumda %2-3 oranında görüldüğü tespit edilmiştir.Okb herhangi bir yaşta başlayabilir. Okul öncesi çocukluk döneminde ya da yaşlılıkta ortaya çıkabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 obsesif kompulsif bozukluk

1.Obsesyon (takıntı):

Kontrol dışında tekrarlayan düşünce ve uyaranlar olup,kendilerini çok rahatsız ettiğini vebu düşüncelerden kurtulamadıklarını ifade ederler.

  • Kendi başına veya sevdiklerine başına bir kötülük geleceği düşüncesi

  • Kontrolünü kaybetme ve saldırganlaşma korkusu

  • Tekrarlanan ve kontrolden çıkan cinsel düşünceler

  • Dinle ve ahlaki değerlerla aşırı uğraşma v.b.

2.Kompulsiyon (tekrarlayan davranışlar):

Hastalar takıntılı düşüncelerden kurtulmak için akıllarına başka düşünceleri getirirler.Bu düşüncelere kompulsiyon denir. Ağır hastalarda bazen bu kompulsiyonlar tüm günü alır.

 Sık görülen kompulsiyonlar şunlardır:

  • Temizlik: Dakikalarca el yıkama, tekrar tekrar ev temizleme veya banyo yapma gibi. El yıkayarak günde bir kalıp sabun bitiren veya çamaşır suyu ile elini yıkayan hastalar sıktır. 

  • Biriktirme: İşe yaramayan bir çok eşyayı biriktirmek.Örneğin bazı kişilerde yeterli yerleri olmadığı halde gazeteler, boş kavanozlar gibi işe yaramayan eşyaları biriktirme.

  • Aşırı tertipli ve düzenli olma:Çalışma odasında herşeyin simetrik durması buna örnektir.Bunların dışında sayı sayma ve aşırı dua etme gibi başka kompulsiyonlarda olabilir.

NEDENLERİ NELERDİR?

 Araştırmacılar hastalarda beynin ön kısmı olan frontal kortex ile iç yapılardan bazal ganglionlar arasında iletişim kopukluğu olduğunu ileri sürmektedir.Aile içi sorunlar ve stres yaratan durumlar hastalığa yol açmaz ancak var olan hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavinin başlarında bilişsel ve davranışçı tedaviyi oturtmak ve tedavi dozunu ayarlamak amacı ile haftada en az bir kez doktor kontrolü gerekir. Hastalık yatıştıkça kontroller azalır, tamamıyla düzeldikten sonra senedebir defa bile olsa kontrole gitmekte fayda vardır.

Yorum yapın