Nevroz Nedir

0 Yorum4.479 views İzlenme22 Şubat 2016

  Nevroz, doğuştan olmayan, fiziksel bir problem olmadan kişinin iç dünyasında bastırdığı iç sesinin, topluma uyma çabasının kaynaklanan içsel bir savaş sonunda gelişen sürekli bir davranış bozukluğudur.

nevroz

    Kabaca, taslak olarak tanımladığımız nevrozun çeşitleri vardır.

 Kaygı bozuklukları, kişinin sürekli sıkıntı, kaygı hissettiği bir nevroz çeşididir. Fobiler, takıntılar kaygı bozukluklarının kişiye yansımış halidir.

Somatoform bozukluk, hastanın gerginliğinin organik olarak teşhis edilemediği ama bu gerginliğinden kaynaklanan sağlık problemidir. Hastalığı teşhis etmek iyi bir inceleme ister. Psikojenik ağrı buna örnektir.

Dissosiyatif bozukluk, kişinin stres içindeki ruh halinden kaçma çabasıdır, amnezi diğer bir deyişle bellek sıfırlama dissosiyatif bozukluk örneğini teşkil eder. Duygu durum bozuklukları en sık görülen şekli depresyon, sürekli depresif hissetme halidir.

   Kişide gelişen nevrozları tedavi etmek amacıyla kullanılan antidepresanlar ve sakinleştiriciler, fiziksel sıkıntıları gidermek amacıyla kullanılan ilaçlar, bitkisel ürünler ancak tedaviyi destekler nitelikte veya yatıştırıcıdırlar. Tedavide radikal olabilmek için kişinin bastırdığı duyguları, sıkıntılarını terapilerle gün yüzüne çıkararak esas problemi anlamaktır. Grup tedavileri, terapiler bu noktada önem kazanır.

Yorum yapın