Majör depresyon

0 Yorum4.165 views İzlenme6 Şubat 2016

   Majör depresyon kişinin günlük aktivitesini, sosyal hayatını etkileyebilen ilerlemiş sıkıntı, üzüntü, mutsuzluk, melankoli halidir. Uzun vadede kişinin hayatını büyük ölçüde etkilemektedir.

 

 Depresyon en az iki hafta süren kişinin depresif hissettiği psikolojik bir problemdir. Majör depresyon ise bir depresyon çeşididir ve en ağırı şeklinde tanımlanabilir. Birkaç günlük üzüntü hissi, yorgunluk depresyon olarak adlandırılamaz. Majör depresyonun belirtileri oldukça ağırdır. Kişi bu süreç içerisinde çok hızlı kilo almış ya da çok hızlı kilo vermiş olabilir, ağırlığının %5’ine yakınında kayıp ya da artış yaşamış olabilir. Sürekli sıkıntı, derin düşünce, mutsuzluk hissi yaşar. İnsomnia dediğimiz uykusuzluk ya da hipersomnia dediğimiz sürekli uyuma halini yaşayabilir. Depresyon belirtileribireye özgüdür, kişiden kişiye değişebilir. Anhedoni diye adlandırdığımız hayattan zevk alamama şeklinde tanımladığımız belirti, majör depresyonun en belirleyici noktasıdır. İntihar düşüncesi, yavaş düşünme, algılamada azalma da majör depresyonun belirtileri arasındadır.

 

erkek_depresyon

  Majör depresyon düzenli antidepresan kullanımıyla iyileştirilebilir, ancak antidepresan kullanmak hastalığın tamamen geçmesi yani radikal bir tedavi değildir. Kişinin sadece duygu-durumu kontrol altına alınıp, bu süreci en az hasarla atlatması, sosyal hayatına devam etmesinde destekleyici bir faktördür. Kişiye uygun antidepresan seçimi doktorun doğru tercihiyle gerçekleşmelidir. Her antidepresan her insana iyi gelmez. Özellikle majör depresyon gibi intihar düşüncesinin sıkça kafalarda dolaştığı bir süreçte trisiklik antidepresan grubu ilaçlar tercih edilmelidir. Hastada eğer intihar düşüncesi varsa diğer gruptan bir ilaçla tedavide eline silah vermiş gibi oluruz. Doğru ilaç, doğru tedaviyi getirir.

depresyonn

    Depresyonda özellikle majör depresyonda kişiye antidepresan tedavisi uygulanarak, sosyal hayata dönmesi tekrar uyku düzenini sağlaması gerçekleştirilebilir. Önemli olan kişinin bundan sonra sevdikleri yardımı ve kendi gayretiyle bu süreci aşmasıdır. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum yapın