İnme (Felç)

0 Yorum17.999 views İzlenme17 Ocak 2016

İnme diğer bilinen bir adı ile Felç beyne kan götüren damarların birinin ani olarak tıkanması sonucu kan bağlantısının kesilmesi ile ya da yavaşlaması ile meydana gelen hastalıktır. Dünyada ölümü tetikleyen hastalıklardan birisi kanser diğeride bilindiği gibi kalp hastalıklarıdır. İnme bir diğer adı ile Felç onlardan hemen sonra gelen ölümcül bir durum meydana getiren hastalıktır.

inme

Hipertansiyon, kalp hastalıkları, sigara ve alkol tüketimi, kolesterol inmeye neden olabilecek faktörlerin başında gelmektedir. Dünya sağlık örgütü tarafından açıklanan ve inmeyi önlemek amaçlı başlıkta yayınlanan yazıda şu konulara yer verilmiştir. İnme riskini azaltmak için yapabileceğiniz bir şey var öncelikle kendinize iyi bakın. Aktif olun, Kolesterolünüzü kontrol atında tutun ve gerekirse sürekli check-up yapın. Beslenme insan hayatında çok önemli olduğu için dengeli beslenmeye özen gösterin. Sigara ve alkol kullanıyorsanız derhal bırakın. Bunlardan birini yapmanız yapılan kontrollerden felç riskinin önemli ölçüde azaldığı yapılan araştırmalarla gözlenmiş ve insanlara sunulmuştur. 30.239 kişi üzerinde yapılan çalışmada gözle görülür değişiklik meydana geldiği gibi inme oranının ne derece düştüğünü görmek mümkündür.

Türk Kardiyoloji derneğinin yapmış olduğu açıklamada inme riskinin kadınlarda daha fazla olduğu raporlarla açıklanmış ve bu oran %59.3 iken erkeklerdeki oranı ise %40.7 de kalmıştır. 54-64 yaş arası insanlarda daha fazla görülen inme riski 64-74 ve 74-85 yaşları arasındaki insanlarda daha az olarak gözlenmiştir. 54-64 yaşlarındaki insanlardaki inme oranı %50.8 iken 74- 85 yaşlarındaki inme oranı sadece ’dir.

Yorum yapın