Epilepsi tedavisi ve Belirtileri.

0 Yorum2.701 views İzlenme23 Ocak 2016

Vücudumuzu yöneten merkez beyindir ve dolayısıyla beyindeki hücreler arasında elektriksel bir bağlantı vardır. Halk arasında Sara olarak ta bilinen; Epilepsi beyinde ki Merkezi Sinir Sistemi hücrelerinin elektriksel boşalması sonucu, beyinde herhangi bir noktanın kontrolü dışında aktif hale gelmesi ve bunun bir süre devam etmesi olarak tanımlanan, nöbetler şeklinde görülen ve birkaç dakika süren bu nörolojik bozukluğa epilepsi nöbeti diyoruz.

 

epilepsi

      Bulaşıcı olmayan epilepsi hastalığı yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm bireylerde görülebiliyor.Epilepsi hastalığının meydana gelmesi beyinde anatomik ya da metabolik genetik bir bozukluk sonucu meydana gelir.

      Epilepsi hastalığı teşhisinde Beyin tomografisi, EGG, MR ve bazı testler kadar hasta yakınlarının doktora vereceği bilgilerde çok önemlidir. Doktor hasta yakını iletişimi çok önemlidir; Nöbetin hangi aralar ne sıklıkla meydana geldiği, nöbet sırasında neler olduğu ve duygu durum hasta yakınları tarafından dikkatle incelenip bu bilgiler doktora iletilmesi hastalığın teşhisi için çok önemlidir.

    Aşırı unutkanlık, bilinç ve % 30 hafıza kaybı, aşırı stres, bunalım, kendine zarar verme, baş dönmesi, görme bozukluğu, titreme ve bayılma, aşırı duygusallık, halüsinasyon görme, uzun süreli dalgınlıklar, nefes darlığı, vücutta, dokularda ve yüzde meydana gelen morarmalar,

    Hareketlerini kontrol edememe ve idrar kaçırma gibi durumlar bir insanda görülüyorsa eğer bu belirtiler hastalığın teşhisinde önemli rol oynar. Epilepsi nöbetinin her hastada farklı meydana geleceğini unutmamak gerekir. Her epilepsi nöbeti farklı belirti verebilir. Kiminde ağız köpürürken kiminde vücut seğirmeleri şeklinde ortaya çıkar. Panik Atak hastalarında önceden korku olarak bilinen OKB durumu Epilepsi nöbeti geçirecek olan hastalarda kendini hissettirebilir. Tedavi olduğunuz doktora bu durumu bildirmeniz tedavi yolu izlenirken sizin için çok faydalı olacaktır. Çünkü önceden hissedilen Epilepsi nöbetlerinin tedavi edilme olasılığı diğer hastalara göre daha yüksektir. Kırkın üzerinde nöbet şekli tanımlanan Epilepsi hastlarının tonik ve klonik nöbet olarak tanımlanan belirtilerin başında olduğu gibi kişi tarafından fark edilmeyecek nöbetlerde vardır. Kişi nöbet geçirdiğinin farkına bile varmayabilir. Doktor bazı epilepsi hastalarında tedaviye ihtiyaç duymayabilir. Çünkü belli bir yaşa gelince nöbetler kendiğinden geçer ve hasta ilaç kullanmadan iyileşebilir.

Yorum yapın