Derealizasyon Nedir ?

0 Yorum6.330 views İzlenme14 Ocak 2016

Etrafınızdaki dünyayı bir televizyon ekranından seyrediyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Bu yazıyı okumanızda fayda var.

derealizasyon nedir

derealizasyon nedir

İnsanlar başlarından geçen olaylar kaldırmayacakları düzeyde olduğunda travma yaşayabilirler. Bu durumda kişi, duygusal bakımdan dengesizlikler yaşar, değişik düşünceler arasında gidip gelmeye başlar. İç uyum bozulmuş, çözülmüştür yani dissosiyasyona uğramıştır. Kişinin kimliği, bilinci ve çevre algısı normalde bir bütün oluştururken, dissosiyatif bozukluklarda bütünlük bozulur.

Çok büyük sıkıntı karşısında bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkan bu tip bozukluklardanDerealizasyon, kişinin çevresi ile ilgili algısının değişikliğe uğramasıdır. Etrafındaki dünya gerçek dışı veya yabancı gelmeye başlamıştır. Derealizasyon; şizofreni, depresyon, borderline kişilik bozukluğu benzeri diğer hastalıklarda da görülebilen bir belirtidir. Bu tarifi ve teşhisi oldukça zor bir rahatsızlıktır. Derealizasyonu tanımlamak için hastalar tarafından kullanılan bazı ifadeler şöyle sıralanabilir: Boşluk, gri bir tülün ardından dünyaya bakmak, sis algısı, sarhoş gibi, cam kavanozda sıkışmış gibi, akvaryumdan dünyayı seyretmek, rüyadaymışcasına, içe dönük, sahnede bir oyuncuymuş gibi hissetmek vb.

Bu tip rahatsızlıklar ilaçtan ziyade psikoterapi yöntemiyle tedavi edilmektedir. Uzmanlar derealizasyonu durdurmanın en iyi yolunun farkındalık kazanmak olduğunu ifade etmektedir. Bunu başarmanın en kolay yolu bir konuya odaklanmaya çalışmak, böylece içinde yaşanan dünya ile bağı yeniden tesis etmektir. Örneğin, soğuk veya sıcak bir objeye dokunularak, sıcak veya soğuk hissine odaklanmak gerekir. Bazen de gözlerin hareket ettirilmesi ve beynin düşünmeye sevk edilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Bu rahatsızlığa sahip pek çok insan, uygun tedavi ile çok önemli gelişme göstermektedir. Pek çoğu tamamen iyileşmekte, bir kısmı da hayatlarını eskiye nazaran daha fazla kontrol edebilmekte ve kriz sıklığını azaltabilmektedir.

Yorum yapın