BORDERLİNE (SINIRDA ) KİŞİLİK BOZUKLUĞU

0 Yorum2.135 views İzlenme6 Haziran 2015

BORDERLİNE (SINIRDA ) KİŞİLİK BOZUKLUĞU Sınırda kişilik bozukluğunun (borderline)  temel özelliği ; kişiler arası ilişkide,kimlik duygusunda,duygulanımda ve itkilerinde,itkilerini kontrol edememe  ile ilgili bir bozukluktur.Toplumda %2-3  civarında görülmektedir.Son dönemlerde özellikle 20.yüzyılın sonu,21.yüzyılın başı ile birlikte toplumsal,ekonomik,sosyal ve kültürel yapının değişmesi ile borderline(sınırda) kişilik bozukluğunda artışlar olmuştur.

sinir-borderline-kisilik-bozuklugu-nedir

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN BİREYLERDE GÖRÜLEN TEMEL ÖZELLİKLER Düşüncelerinde tutarsızlardır.Bir an için kendilerini aşırı başarılı ve güvende hissederken,biraz sonra karamsarlığa düşebilirler. Aşırı derecede yalnız kalma ve terk edilme korkularına sahiptirler.Bunu engellemek için tehdit içerikli konuşma veya intihar etme gibi yollara başvururlar. Kontrolsüz cinsel ilişkiler,eş değiştirme, onlara aşırı bağlıyken nefret etmeye başlama,bununla birlikte bazı cinsel sapmalar görülebilir.Borderline kişilik bozukluğu olan bir bireyle ilişkiniz varsa ; dünyanın en yakışıklı,en  güzel eşi iken veya en samimi dostu iken, 2-3 gün sonra yerden yere vurulma ihtimali ile karşı karşıyasınız demektir. Hızlı araç kullanmak ve şiddetle saldırmak gibi çevresindeki bireylere  zarar verecek davranışlarda bulunabilirler. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmüştür.Nesne sürekliliği olamadığı için ,sürekli bir şey yapmaya ihtiyaç duyarlar.Diğer insanlarla karşılaşmak,onlarla beraber olmak ve onlar tarafından onaylanmaya ihtiyaç duyarlar.Dolayısıyla bu kişilerin grup içinde rahatladığı görülmektedir.Çünkü grup bu ihtiyacı karşılamaktadır.Grup içerisinde aradıkları yoksunlukları giderdikleri için işlevsellik ve ilişkilerinde rahatlama sağlarlar.

 

 NELER YAPMAK GEREKİR? Uzun yıllar tedavisi imkansız veya çok zor olarak kabul edilen bu rahatsızla ilgili umut verici araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda Hollanda da, 86 sınır kişilik bozukluğu vakası ile yapılan çok merkezli  araştırmalarda, Şema Terapi’nin hastalığın tedavisinde, o zamana kadar etkili tedavi olarak kabul edilen Transferans Odaklı Psikoterapi’ye nazaran daha etkili olduğu bulunmuştur.Gerekli tedavi psikiyatrlar  tarafından uygulanmakta olup 2-3 yıl içerisinde bireylerde iyileşme görülmektedir.

Yorum yapın