Anksiyete’nin Tedavisi

0 Yorum2.725 views İzlenme11 Haziran 2015

Yaygın anksiyete bozukluğu en az 6 ay süren, her gün bunaltı ve kaygı beklentisi, huzursuzluk, hemen yorulma, gergin olma, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerle seyreden toplumsal ve mesleki işlevselliği bozan bir durumdur.

ansiyete tedavisi

Araştırmalara göre Kadınlarda daha çok görülür.Kaygı (Anksiyete)Bozukluğu ile İlgili Örnekler: Bazen yaşanılan kaygı hayatın her alanında hissedilebilr.

 Çocuğum biraz geç kalsa acaba bir şey mi oldu, eşime ulaşamam acaba başına bir şey mi geldi, trafik kazası mı geçirdi diye endişeleniyorum.

 -Günde çok defa annemi arıyorum “Acaba sağlıklı mı?” düşüncesi ile.

 -Gece uyurken eşimin ve çocuklarımın öleceği kaygısını yaşadığım için onları nefes alıyor mu diye, saat başı kontrol ediyorum.

-İşlerim yolunda gitmekte, ama her an bir şey olur ve ben işimi kaybederim diye korku içindeyim.

TEDAVİ: Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir anksiyete bozukluğu seyir ediyor ise psikofarmakoloijk (ilaç) destek alınması gerekir. Bunun yanı sıra psikoterapi ilaç etkileri kadar kuvvetlidir.Terapi tedavisi yoğunlukta bilişsel davranışçı terapiolarak uygulanır.Psikoterapide hastanın negatif düşünce ve davranış biçimlerinin değiştirilmesi ve içinde bulunduğu durumla mücadele etmesi için daha aktif hale gelmesi amaçlanır.Terapi süresi hastalığın şiddetine göre değişiklik arzedebilir. Bilişsel davranışçı terapide hasta öncelikle hastalığının ne olduğu ve sebepleri konusunda bilgilendirilmektedir. Bunun yanı sıra nefes alıp vermeve çeşitli gevşeme egzersizleri, stresle başa çıkma yöntemleri ilekişiyi rahatlatma amaçlanır. Bununla birlikte çeşitli ödevler verilerekkişinin kaygı veren durumlara karşı duyarsızlaşması sağlanır

Yorum yapın